• Zriaďovateľom školy je Obec Gbelce, pracuje ako právny subjekt od 1.1.2000.

Škola bola zriadená v roku 1950 s 3 triedami. Nakoľko budova školy bola zastaralá a malá, preto v roku 1960 sa začínala stavba novej školskej budovy, ktorú odovzdali v roku 1964. V tejto dobe vyučovanie prebiehalo v 12 triedach. Ako súčasť školského areálu bola postavená aj telocvičňa, jedáleň a športové ihriská. Okolo školy je veľký park.

Vnútorná infrašktruktúra školy v posledných rokoch bola priebežne vymenená a rekonštruovaná. Žiaci pracujú v peknom, čistom a v estetickom prostredí. Škola je veľmi dobre vybavená modernou technológiou.

Naša škola v roku 1999 dostala čestný názov Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Jánosa Stampayho. Škola žiadala čestný názov na počesť veľkej osobnosti, riaditeľa školy obce Gbelce. Čestný názov školy a každoročné aktivity organizované na počesť J. Stampayho sú nástrojom výchovy: podporujú pocit spolupatričnosti, úctu ku škole a úctu k hodnotám, ktoré škola predstavuje.

V súčasnosti sa vyučuje na ročníkoch 1.-9. v  9 triedach, súčasťou školy je aj školský klub detí, ktorý ponúka rodičom a žiakom celodennú výchovu v 1. a v 2. ročníku.

Našu školu navštevujú deti – nielen z Gbeliec - aj z okolitých obcí: Nová Vieska, Belá, Ľubá, Divá, Šarkan. Tieto obce tvoria aj školský obvod zariadenia. Mimo školského obvodu dochádzajú žiaci: Malá Mužla, Mužla – žel.stanica, Svodín, Strekov. Tendencia počtu žiakov je klesajúca, zatiaľ každoročne sa zníži počet o 10 – 12 žiakov.  V dôsledku toho sa nám zvyšuje efektivita vyučovania, nakoľko učiteľ pracuje s menšou skupinou, ale na hospodárenie školy klesajúci počet detí má negatívny vplyv.

Škola v širšom a v blízkom okolí sa považuje za školu náročnú na hodnoty a na kvalitu vyučovania. Na základe ankiet rodičia sú takmer 100% spokojní  s úrovňou, s metódami a formami práce, považujú školu otvorenú, sú spokojní s výsledkami výchovy a vyučovania.